Munkahelyi csevegs: zd mesterfokon!
Elle 2007.03.14. 16:08
Csevegni csak a pletykra hes kollgk szoktak kv- vagy cigisznetben? Tveds. Ahhoz, hogy munkahelyeden gymlcsz kapcsolatokat pthess ki, s zavartalanul dolgozhass egytt a tbbiekkel, meg kell tanulnod, hogyan aknzhatod ki a lehet legjobban kommunikcis kpessgeidet. Legyen sz formlis csevegsrl vagy kollegilis eszmecserrl, a lnyeg, hogy kzelebb kerlj munkatrsaidhoz! Tancsok.
A csevegs kellemes idtlts, emellett a kapcsolatpts elengedhetetlen kellke. Debra Fine, a Csevegs mvszete cm knyv amerikai szerzje szerint a kpessg, a csevegsre val hajlam knnyedn elsajtthat, mg akkor is, hogyha valaki kevsb kommunikatv, illetve nincs ignye r, hogy akkor is beszlgessen valakivel, ha ltszlag lnyegtelen aprsgokrl esik sz.
A munkahelyeden, ahol nap mint nap ugyanazokkal a kollgkkal dolgozol egytt, ltfontossg, hogy verblis kommunikcidat ne csak a napi trtnsek ismertetsre korltozd. me nhny tancs, hogyan elegyedj beszlgetsbe – akr ismeretlen - munkatrsaiddal, s mire fordts figyelmet csevegs kzben.
Jegyezd meg, hogy mirl beszlgettetek!
j munkahelyeden mg minden s mindenki ismeretlen? Ahhoz, hogy beilleszkedhess, neked kell megtenned az els lpseket. Bemutatkoztl addig ismeretlen munkatrsadnak s rgtn szba is elegyedtetek? Beszlgets kzben ne csak arra koncentrlj, amirl ppen csevegtek, jegyezd meg partnered nevt, s vsd eszedbe azokat a tmkat, krdseket, amelyeket rintettetek, gy egy ksbbi tallkozs alkalmval nem kell grcssen beszdtma utn kutatnod.
Lgy te a kezdemnyez fl!
szreveszed, hogy egyik kollgd kzeledik feld a folyosn. Ne vrj arra, hogy ksznjn elre, udvariasan dvzld! Ha nem vagy biztos benne, hogy a msik emlkszik rd, ragadd meg az alkalmat, s mutatkozz be! Kzfogs kzben mosolyogj kollgdra, hogy fellemelkedj a formlis helyzeten, s oldd az ebbl add feszltsget.
Ne csak ltalnossgokrl csevegj!
Munkatrsaddal mr egy ideje egytt dolgoztok, de nem szoktatok magnjelleg dolgokrl beszlni, a hobbijt azonban ismered, esetleg emlkszel r, hogy szeret sportolni? A kvetkez kvsznetben ne csak ltalnossgokrl diskurljatok, krdezd szemlyesebb tmkrl, de csak visszafogottan! Ne tgy fel neki indiszkrt krdseket a magnletrl, s kerld a tlsgosan kzvetlen hangvtelt, mert mg rgi ismersk kztt megengedett a bizalmas hangnem, kollgk esetben - akik radsul nem rgen ismerik egymst - kevss elfogadott.
Hallgats, odafigyels!
Hagyd szhoz jutni a msikat is!
A hallgats legalbb olyan fontos, mint a beszlgets. Hiba vagy kzvetlen munkatrsaiddal, ne zdtsd rjuk mindig minden gondolatodat, ne kezdemnyezz knyszeresen beszlgetst, csak azrt, hogy hallasd a hangodat! Ha nincs konkrt krdsed, s ppen nincs semmi, amit srgsen meg akarsz velk vitatni, vrd meg, mg k fordulnak hozzd! Arra is gyelj, hogy egy-egy eszmecsere alkalmval ne csak te vidd a szt, beszlgettrsaidat is hagyd szhoz jutni. A hallgats tovbblendtheti a beszlgetst, emellett jelzi partnerednek, hogy figyelsz r.
Adj visszajelzst!
Beszlgettrsad gy belelendlt, hogy nem akarod flbeszaktani, nehogy elvesztse a fonalat? Egy-egy fejblintssal, rvid kzbeszlssal jelezd, hogy odafigyelsz arra, amit mond. A visszacsatolssal megersted: nem a falnak beszl. Ha te kerlsz hasonl helyzetbe - elragad a hv s hossz percekig meslsz egyhuzamban - tarts olykor egy llegzetvtelnyi sznetet, s vrd meg, mg partnered reagl az elmondottakra.
Beszlgets kzben tartsd a szemkontaktust, s ne a krnyezetedben lv trgyakon legeltesd szemedet, mert viselkedsed rdektelensgrl rulkodhat. Ne csak blogass, mikzben a msik mondja a magt, egsz testbeszded - gesztusaid, testtartsod is - sugallja, hogy szvesen beszlgetsz kollgddal. Ha untat, vagy nincs idd hosszas eszmecserbe bonyoldni, kzld vele, hogy ksbb folytathatjtok a megkezdett diskurzust. Nem ktelez sz nlkl vgighallgatnod a msikat, ha van olyan szrevteled, ami szervesen kapcsoldik a tmhoz, vagy az elmondottakkal kapcsolatban krdseid lennnek, vgj kzbe, hiszen a prbeszd mindig kt fl aktv rszvtelvel zajlik. Arra gyelj, hogy mindig udvarias s tolerns lgy, kollgid ne vegyk szre rajtad a trelmetlensget, vagy bosszsgot.
|